Oheň

Výber dreva na oheň

Hodnotiť tento príspevok

Mohí ľudia pri výbere dreva robia niekoľko chýb. Keby ich nerobili, problémy so zapaľovaním ohňa a udržiavaním by sa vytratili. Ako si teda vybrať správne drevo ?

Ak sa nachádzame v ihličnatom lese tak sa najprv poobzeráme po ihličnatom dreve, najlepšie tenké a rozkonárené, ktoré je ideálne na zapálenie ohňa, ľahko sa chytí dokonca aj od zapaľovača.Takéhoto dreva si nazbierame čo najviac, aby potom nebol problém s vyhasínaním.

Ďalej si oheň prispôsobíme podľa jeho účelu. Napríklad na opekanie je ihličnaté drevo vyslovene nevhodné, pretože po zadymení potravy môže uškodiť a spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Preto nám už ostáva len jedna možnosť a to je drevo listnaté. Nemali by sme ho brať zo zeme, pretože je veľmi pravdepodbné, že je navlhnuté (pri dlhotrvajúcom suchom počastí to nemusí platiť) a ani nie živé drevo, ktoré sa vám chytí len veľmi ťažko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ideálne preto na udržiavanie ohňa je drevo stojacich zoschnutých stromov, ktoré je niekedy ťažké nájsť a preto ak nie je, tak sa poobzerajte po dreve, ktoré je zároveň dostatočné suché a izolované od zeme (padnutý strom zachytený o druhý,…). Ak si idete opekať, tak na výhrevnosti vám moc nezáleží, no ak sa chcete zohriať, zoznam navýhrevnejšieho dreva vám pomôže :

  1. Biely orech
  2. Dub
  3. Hrab
  4. Buk
  5. Breza
  6. Javor
  7. Smrekovec
  8. Borovica
  9. Smrek
  10. Jedľa

Niektoré zdroje môžu uvádzať rôzne zoznamy, no vám stačí vedieť, že na slovensku máme prevažne listnaté lesy, ktoré sú plné dubov, bukov a hrabov, ktoré všetky majú ideálnu výhrevnosť. Breza, ktorá sa často nachádza aj v ihličnatých stromoch má tú výhodu, že jej kôra veľmi dobre horí a dá sa zapáliť aj kresadlom, preto je obľúbená hlavne v zime.

Drevo agátovébrezové má tú dobrú vlastnosť, že horí dobre aj navlhnuté, prípadne mokré.

Napísal som niečo o ideálnom dreve na oheň, no na koniec aj krátko spomeniem drevo, ktoré sa na oheň absolútne nehodí. V slovenských podmienkach je to drevo gaštanové a bazové, ktoré nielenže má veľmi nízku výhrevnosť, no pri jeho pálení môže dôjsť k vystrelovaniu žeravých uhlíkov do okolia ohniska, preto je nebezbečné jednak kvôli okoliu, no aj pre vašu výstroj, ktorú by ste si mali držať od ohňa v bezpečnej vzdialenosti.

Loading Facebook Comments ...