Zdravie a bezpečnosť

5 T pri riziku odpadnutia zo šoku

4.1 (82.35%) 17Hlasovanie

Môže sa to stať každému z nás – úraz, po ktorom ste nútený ísť k zemi kvôli zmierneniu bolesti. Padnete na koleno, sadnete si na zem a pozriete sa na vašu ranu, krváca a je špinavá. Aby ste neodpadli, mali by ste sa držať týchto jednoduchých 5 pravidiel, nazývaných aj 5 T.

Teplo je dôležité hlavne pri nižších teplotách, veterných podmienkach alebo vlhkej studenej zemi. Ak je váš priateľ v ohrození, položte naňho svoju bundu, deku alebo čokoľvek iné, aby si čo najefektívnejšie udržal teplo pri tele, nezabúdajme ani na straty tepla zo spodu. Neváhajte a vedzte, že jemu tá budna pomôže viac ako vám, aj keď je zima.

Tíšenie bolesti je ďaľší bod, na ktorý nesmieme zabúdať. Patrí k tomu aj odčerpávanie krvi z rany alebo vyčistenie od prípadnej hliny, alebo rastliniek. Tiež zafixujeme ranu.

Tekutiny sú dôležitým bodom, avšak preto, lebo tekutiny zranenému nepodávame aj keď si ich pýta. Ovlažujeme pery a tvár.

Snažte sa pri pacientovi moc nekričať(ticho), ale napriek tomu s ním neustále hovorte, čo najlepšie o niečom inom ako je zranenie. Ak sa nachádzate v hlučnom prostredí, čo najskôr pacienta premiestnite do úplneho ticha.

A na koniec samozrejme transport zraneného do nemocnice alebo domov, ak zranenie nie je vážne, snažte sa zranenému neublížiť a zachádzať s ním opatrne. Ak sa nachádzate na mieste, kde je jednoduché sa dostať, zraneného uložíme do protišokovej polohy – ľah na chrbát a nohy vo výške asi 30 centimetrov nad zemou.

Protišoková poloha

Ak sa vám napriek všetkej snahe nepodarilo pacienta ochrániť pred odpadnutím, pokúste sa ho čo najskôr premiestniť do nemocnice, tam si už s ním poradia, alebo zavolajte pomoc. Ak nie ste skúsený v prvej pomoci, nestrácajte čas zbytočnými pokusmi a nájdite čo najskôr pomoc !5T

———————————————–

Zdroj obrázku : http://www.zdravie.sk/clanok/47334/prva-pomoc-protisokove-opatrenia

Loading Facebook Comments ...