Búrka vzniká keď teplý vzduch stúpa do vyšších, chladnejších vrstiev atmosféry, kde sa ochladí , vodná para skondenzuje a vytvorí sa kopovitý oblak.
Búrka je nebezpečná ak je bližšie ako 3 kilometre. Bezpečnostné pravidlo hovorí , že nebezpečenstvo úderu blesku je vysoké , ak medzi bleskom a hrmením je čas kratší ako 30 sekúnd. Po skončení búrky sa odporúča ešte niekoľko minút ostať v bezpečnom úkryte.
Čo robiť pri búrke v prírode ?
Vhodným správaním a dodržiavaním týchto pokynov môžeme znížiť riziko zásahu bleskom , no vylúčiť ho nemôžeme :
Všímajte si známky prichádzajúcej búrky ako nápadné dusno, pribúdajúca oblačnosť, hrmenia v diaľke, náhli pokles tlaku vzduchu, bzučanie pri kovových predmetoch a zježenie vlasov.
Ak ste už v búrke, urýchlene opustite vrcholy, hrebene, no aj vlhké miesta. Nezabudnite dodržať bezpečný odstup od oceľových lán a reťazí.
Vyhnite sa vode a vlhkým miestam ( studničky , vodopády ) …
Ak ste kdesi na lúke, najlepšie je ukryť sa v priehlbine, jame, járku,..
Vypnite všetkú elektroniku , GPS
Ak ste už schovaný, nezabudnite sa posadiť so skrčenými nohami na izolujúci materiál (suchý batoh, alebo lano).
Dodržujte vzdialenosť minimálne 2 metre od predmetov, ktoré nie sú zaistené bleskozvodom a od osamotených stromov sa držte aspoň vo vzdialenosti ich výšky.
Kde sa teda čo najbezpečnejšie ukryť pred búrkou ?
Vyhľadajte bezpečné miesta ako les, horské útulne. Ak máte poruke len jaskyňu, nezabudnite na dostatočný odstup od priestoru nad hlavou, bočných stien a vzdialenosti od ústia jaskyne. Relatívne bezpečné sú aj domy, autá, vlaky aj autobusy.
Dúfam, že vám tento článok pomohol a v budúcnosti budete vedieť, kde sa bezpečne ukryť 🙂
Autor : Oliver K.