Orientácia Zaujímavosti

Ako zistiť, kedy zapadne slnko ?

5 (100%) 1Hlasovanie

V tomto článku vám predstavím krátky návod, ako jednoducho odhadnúť, kedy zapadne slnko. Na túto metódu sa dá spoliehať, no nefunguje na 100%, môžu sa vyskytnúť odchýlky, samozrejme, nie každý má rovnaké prsty a podobne.

Najprv sa musíme postaviť čelom k slnku a uvedomiť si vzdialenosť, akú musí slnko prekonať, kým zapadne. Odporúčam merať až kým je slnko pomerne nízko, vtedy sú odchýlky minimálne a fakt, že slnko zapadá nie presne rovno môžme zanedbať. Zaujmeme takúto polohu :

obr4

Ruky musia byť vystreté pred tvárou smerom k slnku.

Teraz už nasleduje počítanie, respektíve odhadovanie. Treba zistiť, koľko prstov sa nachádza medzi slnkom a najvyšším kopcom (horizontom), kam slnko môže zapadnúť. Rátame s vystretou rukou a používame len stredné tri prsty (ukazovák, prostredník, prstenník). Palec je pre túto metódu nepraktický a malíček zasa moc malý. Rátanie vy malo vyzerať nasledovne :

obr1

Treba mať, ako som spomenul, ruky stále vystreté ako na prvom obrázku. Ak vieme, koľko prstov sa nachádza medzi slnkom a horizontom, vieme kedy približne (s pomerne veľkou presnosťou) zapadne slnko. Jeden prst znamená asi 15 minút, teda počet prstov treba vynásobiť 15timi.

obr2

Na našom príklade slnko zapadne asi o hodinu, keďže medzi slnkom a horizontom sú 4 prsty. Tu je zopár ďalších príkladov :

obr3

A máme to hotové, vieme kedy zapadne slnko. Zopár dôležitých rád a upozonení na záver :

Nezabúdajte, že ruky treba mať stále vystreté, inak metóda stráca účinnosť a presnosť.

Po západe slnka máte približne pol hodinu až hodinu použiteľného sveta.

Táto metóda nie je úplne presná, no dá sa na ňu spoľahnúť.

Pred tým, ako tejto metóde budete 100% veriť, pár krát si ju otestujte.

Ak vás zaujíma celý postup na videu, pozrite si ho tu :

Loading Facebook Comments ...