Oheň

Bezpečný postup na založenie ohňa

4.5 (90%) 2Hlasovanie

Pri zakladaní ohňa vo voľnej prírode je nutné dodržať niekoľko dôležitých pravidiel, ktoré sú z hľadiska bezpečnosti dôležité. Nechtiac zapáliť celý les sa podarí možno iba každému 200 000. človeku na planéte, no kľudne sa to môže stať aj skúsenému zálesákovi, stačí chvíľka nepozornosti, alebo zanedbanie bezpečnosti.

Oheň prezentačný obrázok

Po prvé ide o správny výber ohniska. Nemali by sme zakladať oheň na vrcholoch hôr, pretože sa môže stať, že silný vietor nám skomplikuje udržiavanie a prípadné hasenie ohňa. Okrem toho sa môže veľmi ľahko rozšíriť, čo by vám ani hasičom rozhodne prácu neuľahčilo. Vhodné miesto je preto veľmi podobné ako to na prístrešok, čiže niekde v útrobách lesa, ideálne ak ste krytí pred vetrom. Tiež by ste si mali dať pozor na to, aby ste sa neusadili pod suchým stromom, z ktorého môže každú chvíľu opadnúť nejaká haluz, môže sa stať, že vám na hlavu, alebo priamo do ohňa. Preto si radšej, ak nemáte inú možnosť miesto poriadne zabezpečte, prípadne odstráňte riziká.

Po druhé, keď už máte ohnisko vybraté, treba ho dôkladne vyčistiť a pripraviť. Vyčistiť znamená odložiť všetky horľavé veci z okolia ohniska (okruh jeden až dva metre) a pripraviť znamená vykopať si aspoň malú jamu do zeme, kde oheň budete páliť. Prípadne si môžte ohnisko ohradiť kameňmi, čo ale nie je nutné, pretože to nejak zásadne nepomôže, kamene sa väčšinou dávajú iba ak nemáte odpratané okolie ohniska. V zime kamene používať neodporúčam, pretože sa môžu vplyvom tepla trhať, to isté platí aj pri mokrých kameňoch.

—————————————————–

Zdroj obrázku : http://skwbushcraft.wordpress.com/2012/09/29/lh-zraz-17-19-08-2012/

Loading Facebook Comments ...