Zdravie a bezpečnosť

Bodnutie žihadlom

Hodnotiť tento príspevok

Na začiatok treba uviesť, že bodnutie žihadlom je nebezpečné iba v prípade, že obeť je alergická, ak sa žihadlo nesprávne alebo vôbec neodstráni, alebo ak ide o väčšie množstvo bodnutí.

Hlavne v letnom období, kedy lieta veľa hmyzu sa môže stať, že vás nepatrne bodne včela, osa, či sršeň. Takéto bodnutie je síce bolestivé a nepríjemné (najmä na končekoch prstov a perách), no netreba sa obávať, ak viete, čo v takom prípade robiť. Ak ste alergický, ihneď volajte na číslo 112, či 155 a nepokúšajte sa to vyriešiť doma.

včela

Jedno bodnutie nie je žiadny problém, no pri mnohopočetnom bodnutí nastáva nebezpečenstvo zápalu, ktorý môže vážne ohroziť a poškodiť dýchanie, prípadne nastáva šok.

Väčšinou sa stane, že žihadlo ostane v koži a treba ho opatrne vybrať. Koniec žihadla netlačte hlbšie do kože a taktiež nim nekývte zo strany na stranu. Stačí trochu zručnej práce s ihlou a žihadlo vypadne.

Na zmiernenie opuchu po bodnutí môžeme použiť studený obklad , octový obklad, krúžky cibule, zemiak,… Ranu možno obviazať obväzom, ale to je väčšinou úplne zbytočné 🙂

Ranu nerozškrabujte, aj keď to veľmi svrbí a nechajte pár dní zahojiť.

Loading Facebook Comments ...