Dreviny Oheň Slovenská príroda

Brezová kôra

Hodnotiť tento príspevok

Brezová poklad je doslova poklad každého zálesáka, ktorý chce založiť oheň. Obsahuje olej z brezy, čo zabezpečuje jej výbornú chytľavosť a dlhú horľavosť.

Ak niekdy budete mať možnosť, a ešte ste to neurobili, zapáľte brezovú kôru a uvidíte, prečo je to veľmi vyhľadávaná položka.

Ďalšou výhodou brezovej kôry je dostupnosť takmer v každom štádiu, či už počasia alebo dozrievania. Brezová kôra sa dá zobrať aj zo živého, suchého, starého alebo nedávno zasadeného stromu. Ak je breza už veľmi stará, kôra sa získava len veľmi ťažko, pretože na spodu kmeňu sa už vytvárajú takmer drevenné útvary, ktoré tvorí hrubá a tvrdá, takmer neolúpateľná kôra, ktorá nemá vlastnosti ako tenká kôra.

Brezová kôra

Brezovú kôru som bral takmer z každého druhu brezy, či už bola stará, nová alebo živá a môžem poradiť, že najlepšie sa kôra získa z dreva na kúrenie, ktoré je posekané na štvrtinky a nejaký čas uložené napríklad v kôlni. Brezová kôra sa začne pomaly šúpať a odtrhnúť ju od dreva nie je žiadny problém.

Mohol by som napísať, že brezová kôra je obmena papiera, no môžem napísať, že je to lepšia alternatíva, ako samotný papier, dá sa totiž zapáliť kresadlom, ak sa vám ju podarí správne našuchoriť a narezať na malé kúsky tak je to veľmi jednoduché.

Jediná väčšia nevýhoda brezovej kôry je jej dostupnosť, nemusí sa nachádzať na mieste kam práve idete postaviť svoje táborisko, preto odporúčam pre istotu si zobrať do sáčku. Ak je to možné, použite brezovú kôru z padnutého suchého stromu, jednak vám to pôjde ľahko a neublížite živému stromu.

Loading Facebook Comments ...