Lesné plody Slovenská príroda Zdravie a bezpečnosť

Časté a nebezpečné druhy lesných plodín

2.7 (53.33%) 21Hlasovanie

Často sme svedkami toho, s akou ľahkomyselnosťou sa deti vrhnú na dozrievajúce lesné plody, bez toho, aby vedeli, o aký druh ide. Treba zdôrazniť dôležitú úlohu starších kamarátov a rodičov, aby deti usmernili a naučili rozpoznávať lesné plody. Pri troche opatrnosti nemôže dôjsť k nešťastiu, ak teda dodržiavame zásadu, že zbierame len tie plody, ktoré dôverne poznáme. Poďme si trochu napísať niečo o jednotlivých nebezpečných druhoch, ktoré sú na našom území časté a voľne dostupné.

Lykovec jedovatý

Plody dozrievajú na červené bobuľovité kôstovičky, ktoré pripomínajú bobule červených ríbezlí, prípadne trochu i brusnice. Jedovaté sú nie len plody, ale aj celá rastlina, ktorá obsahuje prudko jedovatú látku mezerein. Ak sa pozrieme na usporiadanie bobúľ na vetvičke lykovca a úplne iný tvar listov ako majú ríbezle a brusnice, nemôžeme si plody lykovca zameniť s jedlými druhmi. Pozor však na malé deti, ktoré majú k lykovcu jednoduchý prístup, nakoľko sa často pestuje ako okrasná drevina v našich záhradách a je rozšírený aj vo voľnej prírode s vápencovitým základom.

PREJAVY OTRAVY : pálivé škrabanie v ústach a hrdle, veľký smäd, dávenie.

NÁSLEDKY : závraty, kŕče, smrť

lykovec OLYMPUS DIGITAL CAMERA lykovec3

Ľuľkovec zlomocný

Ako už prezrádza názov, táto rastlinka svojimi účinkami v surovom stave asi nebude veľmi priaznivá k ľudskému zdraviu. Vyskytuje sa prevažne v presvetlených bukových a dubových lesoch. Plody sú guľaté tmavo-čierne lesklé bobule. Jedovatá je celá rastlina aj s bobuľami. Plody sú väčšie ako čučoriedky, takže je tu nebezpečenstvo, že najmä deti môžu zjesť niekoľko bobúľ, čo stačí na prudkú otravu.

PREJAVY OTRAVY : pocit suchých úst a hrtana, zmena hlasu, rozšírenie zreničiek, rýchly tep, halucinácie.

NÁSLEDKY : v prípade nevyhľadania lekárskej pomoci smrť.

ľuľkovec ľuľkovec3

Ľuľok čierny

Má malé čierne bobule, ktoré len po požití väčšieho množstva spôsobujú nevoľnosť u detí. Nevoľnosť nemáva vážnejšie následky. Je to pomerne častá rastlina najmä vo vidieckych záhradách, pri plotoch, rumoviskách a podobných lokalitách.

Ľuľok Ľuľok2

Krušina jelšová

Má postupne dozrievajúce kôstovičky, ktoré sú najprv červené, neskoršie aj čierne. Plody sú nechutné a preto je len malá pravdepodobnosť, že by deti skonzumovali väčšie množstvo. Krušina je celá jedovatá.

PREJAVY OTRAVY : nevoľnosť.

NÁSLEDKY : hnačky, dávenie.

krušina krušina2

Bršlen európsky

Vyskytuje sa v kroviskách a je to častá ozdobná drevina našich parkov a záhrad. Plody majú charakteristický tvar. Sú červenej farby a zámena s jedlými plodmi je takmer nemožná. Plody obsahujú glykozid evonozid horkej chuti, ktorý má podobný účinok ako jedovatý Digialis.

PREJAVY OTRAVY : nevoľnosť.

NÁSLEDKY : hnačky, dávenie.

Brašlen brašlen2

Tis obyčajný

Je ihličnatý strom alebo ker, ktorý má červené plody tvaru bobule. Dužina bobúľ je jedlá, ale semeno i celá rastlina je prudko jedovatá. Rastlina obsahuje alkaloid taxín, ktorý je prudkým jedom. Preto sa plody v žiadnom prípade neodporúčajú jesť.

NÁSLEDKY : ochrnutie dýchacieho centra (zväčša pri požití vetvičky), pri väčšej dávke smrť.

tis tis2 tis3

Kalina obyčajná

Rastie ako ker a je všeobecne známa. Plody sú usporiadané v bohatých zložených strapcoch. Sú to guľovité červené kôstovičky, veľmi nepríjemnej chuti, takže je malá pravdepodobnosť skonzumovania väčšieho množstva bobúľ. Zapríčiňuje prudké žalúdočné bolesti a zvracanie.

PREJAVY OTRAVY : žalúdočné bolesti.

NÁSLEDKY : dávenie, žalúdočné bolesti.

kalina Viburnum opulus 'Roseum' - kalina oby?ajná

Čremcha strapcovitá

Vyskytuje sa v kroviskách. Plody dozrievajú v strapcoch ako kôstovičky do veľkosti hrachu. Deti často tieto plody oberajú a jedia, i keď majú nepríjemnú trpkú chuť. Plody obsahujú značné množstvo amygdalínu, deti po požití väčšieho množstva pociťujú malátnosť a zvracajú. Jedlá je len dužina. Vážnejšie otravy od týchto plodov sa nevyskytujú, ale deti treba upozorňovať na nevhodnosť jedenia týchto plodov.

PREJAVY OTRAVY : bolesť hlavy, nevoľnosť.

NÁSLEDKY : malátnosť, nevoľnosť, bolesť hlavy, hnačka.

čremcha Čremcha2

Chabzda

Plody, ktoré odporne páchnu, obsahujú rozličné organické kyseliny, medzi nimi i kyselinu valérovú, triesloviny, éterické oleje a ďalšie látky. Deti pociťujú nevoľnosť po zjedení väčšieho množstva. Vážnejšie otravy sa nevyskytujú.

PREJAVY OTRAVY : bolesť hlavy, nevoľnosť.

NÁSLEDKY : malátnosť, nevoľnosť, bolesť hlavy, hnačka.

chabzda

Baza čierna

Bazu čiernu asi každý dobre pozná. Má príjemnejšiu chuť ako plody chabzdy. Pri požití väčšieho množstva v čerstvom stave sa prejavuje nevoľnosť, podobne ako pri chabzde.

PREJAVY OTRAVY : bolesť hlavy, nevoľnosť.

NÁSLEDKY : malátnosť, nevoľnosť, bolesť hlavy, hnačka.

baza baza2

V prírode nájdeme ešte ďalšie veľmi nebezpečné rastliny, ktoré z neznalosti môžu spôsobiť ťažké otravy nielen deťom, ale i dospelým. A preto najlepšou prevenciou proti otravám z jedovatých rastlín a ich plodov je správne deti poučovať a varovať pred ochutnávaním takých druhov, ktoré nepoznáme.

Loading Facebook Comments ...