Prikrmovanie vtáctva Vtáky

Čo do hladných zobáčikov?

Hodnotiť tento príspevok

 

 

Vtáctvo sa cez leto živí rôznymi druhmi hmyzu, húsenicami, larvami či voškami alebo inou potravou, ktorú si dokáže samo nájsť. Keď však v zime klesne ortuť teplomera veľmi nízko hmyz sa skryje do štrbín, pod kôru stromov, do rôznych škár, či do zeme aby prečkal mrazivé dni a aby zasa z jari mohol začať lietať a loziť. Tu vtáctvo začína pociťovať stav núdze a sťahuje sa bližšie tam, kde očakáva lepší prístup k potrave, čiže k ľuďom.

Čo môžeme urobiť?

Nuž odpoveď je jednoduchá, dať im to čo od nás žiadajú. Potravu.

Najdôležitejší druh potravy čo sa týka zloženia je potrava olejnatá. Z olejnatých semien vtáci získajú potrebnú energiu na zimný život. Najčastejším druhom je slnečnica. Je ju dostať kúpiť takmer všade. Môžeme si ju aj dopestovať, ale to je náročnejšie nakoľko musí počas dozrievania čeliť neustálemu náletu vrabcov. Slnečnicu predkladáme do rôznych druhov kŕmidiel a vtáctvo ju má v obľube. Ďalšími semenami sú napríklad mak, repka olejná, lieskové oriešky či vlašské orechy. Lieskovce a vlašské orechy sa odporúča pred predložením podrviť na menšie kúsky, pretože sú veľké a ťažko s nimi vták manipuluje, čím dochádza ku znehodnoteniu keď mu spadnú na zem.

Medzi olejnatú potravu patria aj tuky živočíšneho pôvodu. Najmä hovädzí či baraní loj alebo bravčová masť. Tieto môžeme predkladať v surovom stave zavesené na špagáte na konáriku stromu. Vhodné je však loj roztopiť a zaliať ním slnečnicu a ostatné semienka. Môže sa tak urobiť napríklad do škrupinky od kokosového orecha alebo do téglikov od jogurtu. Tu sa zvykne stredom zaliať kúsok špagáta alebo drôtika na zavesenie. Po stuhnutí sa dá zmes pekne vyklopiť a predložiť na skŕmenie. Keďže bravčová masť býva zväčša mäkká, tekutejšia, môžeme ju namazať na dno kŕmidla a vtlačiť do nej semienka. Po pár po nej neostane ani stopa.

Ďalším druhom potravy sú obilniny. Obilniny preferujú vo svojej potrave skôr vtáky z čeľade holubovité, vrabcovité a pinkovité. Týmto môžeme predkladať pšenicu, jačmeň, proso, ovsené vločky či drvenú kukuricu.

Posledným druhom potravy, ktorý netreba často ani predkladať sú ovocie a plody. Tie sa väčšinou udržia na konárikoch od jesene. Patria sem napríklad jablká, hrušky ale aj jarabina či vtáčí zob.

Na obrázku môžete vidieť prehľad krmív (kliknutím zväčšíte) :

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFoto: Dominika Poláková

Loading Facebook Comments ...