Oheň

Dôkladné zahasenie ohňa

Hodnotiť tento príspevok

Po skončení pálenia by ste si po sebe vždy mali upratať, to znamená dôkladne zahasiť oheň a samozrejme zobrať všetky odpadky.

Ako iste poznáte už z detských čias, oheň sa hasí dobre vodou, čo je pravda, no je myslím si zbytočné brať so sebou dva litre vody navyše, len kvôli zahaseniu ohňa. Sú to dva litre, ktoré sa dajú nahradiť minimálne dvoma, mnou už odskúšanými, alternávami.

Zapálený les

Listy rastlín alebo stromov sa na tento účel dobre hodia, no odporúčam túto metódu použiť iba v prípade menšieho ohníka (závisí aj od toho koľko, a akých veľkých listov nájdete). Nazbierame si dostatočné množstvo čerstvých listov (alebo opadaných, ale nie suchých) a po chvíli počkania, kým žeravé uhlíky aspoň trocha ochladnú listy poukladáme na žeravé uhlíky a počkáme. Podľa množstva uhlíkov postupne listy pridávame a prehrabávame pahrebu. Tento postup sa ideálne hodí, ak sú listy na zemi premočené od dažďa, alebo snehu, no musíme ich použiť dostatočné množstovo, pretože malé množstvo by sa veľmi ľahko mohlo zapáliť.

Druhý, asi istejší spôsob je hasenie hlinou, ktoré prebieha rovnako ako s vodou, prípadne môžme do vykopanej jamy nahádzať uhlíky a zahrabať hlinou a poriadne zahasiť.

Po dlhšom navštevovaní prírody si isto aj vy nájdete svoj spôsob ako zahasiť oheň, treba len experimentovať.

V zimnom období, hlavne pri veľkom množstve snehu, si starosti s hasením ohňa robiť nemusíte, takisto ani nie, ak sa nachádzate pri rieke. No pozor, snažte sa uhlíky zahasiť spôsobom, že vodu nabratú z rieky nalejete na pahrebu, nie pahrebu do rieky, mohla by ju upchať alebo poškodiť.

Po odchode z vášho táboriska sa dôkladne uistite, že váš oheň už nehorí a všetko je zariadené tak, aby sa oheň znova nezapálil a nespáchal škody.

Loading Facebook Comments ...