Recenzie Výbava Zaujímavosti

Druhy zápaliek

5 (100%) 1Hlasovanie

Veľa ľudí si pod pojmom zápalky predstaví v hlave imaginárny profil – krátke tenké drievko v tvare akéhosi hranola so sírovou špičkou, ktorou sa škrtne o pripravený bok krabičky, priloží sa k papieru a vznikne oheň. Tým to končí, zápalky sa odložia a potom znova rovnako použijú. Zápalky však nie sú len tie klasické, ktoré pozná a používa hádam každý z nás. Zápaliek existuje množstvo druhov podľa využitia.

Klasické zápalky

Samozrejme začneme klasickými zápalkami. Tie sú vyrobené napríklad z topolového, či smrekového dreva, hlavička zápalky obsahuje známu síru a ešte zopár iných látok, ktorých zmes je na konci každej klasickej zápalky. Škrkátko je vyrobené primárne z červeného fosforu, do ktorého sa pridávajú pojivo a mleté sklo. Celá táto súprava je vyrábaná v správnom pomere tak, aby pri jednoduchom škrtnutí vznikol plameň, pričom teplota na styčnom bode zápalky a škrkátka sa pohybuje okolo 200*C.

20150425_165647

 Vodeodolné zápalky

Tieto zápalky sa dajú využiť najmä pri zvýšenej zrážkovej činnosti, či prevencií pred možnosťou, že by sa vám bežné zápalky namočili (napríklad v potoku) a boli by nepoužitelné. Tieto zápalky majú naimpregnované drievka a kvázy voskovú hlavičku, čo zabezpečí horenie aj za vlhkých podmienok.

20150425_165824

Vetruodolné zápalky

Tieto zápalky majú hlavičku jasne väčšiu a dlhšiu ako je to u bežných zápaliek. Práve táto vlastnosť im zabraňuje zhasnúť aj pri väčších vetroch. Ako skúška týchto zápaliek môže poslúžiť aj ľudský „fukot“. Jednoducho si zapálte zápalku a skúste ju sfúknuť. Ide vám to ? 🙂

20150425_165735

Samoškrtacie „COWBOY“ zápalky

Práve sme sa dostali k asi tej najzaujímavejšej kategórií a tou sú kovbojské zápalky, inak aj samoškrtacie. V hlavičke obsahujú aj fosfor, preto sa dajú zapáliť o takmer akýkoľvek tvrdý, či drsný povrch. Ako v starých Westernových filmoch – škrtnete o drevo, kameň, či kôru.

20150425_165903

Loading Facebook Comments ...