Oheň

Fínska svieca

Hodnotiť tento príspevok

Fínka svieca, ako druh ohňa má veľké výhody v tom, že šetrí palivo, môžme si na ňu pohodlne položiť ešus , netreba robiť také veľké opatrenia ako pri klasickom ohnisku a mnohé ďalšie využitia si už každý isto vie domyslieť podľa vlastnej fantázie. Ja osobne ju využívam dosť často 🙂

Výroba

Začneme tým, že si prichystáme kus guľatinu, asi 30-50 cm dlhej, podľa možností a potreby. Následne máte dve možnosti, ako si Fínsku sviecu pripraviť :
1) Polienko pevne upevníme do zeme a rozštiepime ho na štvrtiny, ale nie celé, aby spodok ostal celý.
2) Polienko si celé rozsekneme na štvrtiny a na spodku upevníme nejakým drôtom, aby sa nám svieca nerozpadla.
Ďalej treba zariadiť, aby ste mali ako prikladať malé vetvičky a to dosiahneme tým, že na spodok umiestnime dve malé drievka (kolmo na seba, teda do tvaru +). Tieto drievka sú zároveň v takej polohe, v akej budeme prikladať nasledujúce drievka.
fs

Fungovanie

Prikladáme dovtedy, dokým nezačne drevo samostatne horieť a tým pádom máte teplo, po dobu asi hodiny, niekedy viac, niekedy menej.
Získali ste už dávno známu Fínsku, alebo sa jej hovorí aj Indiánska svieca. Môžte ju využiť ako podklad na varič a niečo dobrého si uvariť. Jej skvelé vlastnosti určite využijete napríklad aj vo veľkom snehu, blate a v podobných nepriaznivých podmienkach.
Loading Facebook Comments ...