Oheň Prístrešky Zaujímavosti

Hlavné potreby pre prežitie

Hodnotiť tento príspevok

Hlavné potreby pre prežitie sú jedlo, voda, oheň, prístrešok (úkryt). Ich poradie závisií od miesta, kde sa práve nachádzate, priority si musíte určiť sami podľa stavu, potrieb a schopností. Správne usporiadanie týchto základných potrieb je kľúčom k prežitiu a celkovému užitiu si pobytu v prírode.

Prístrešok

Prístrešok, respektíve úkryt je potrebný na získanie tieňa, na ochranu pred poveternostnými podmienkami (vetrom, ďažďom, snehom,…) a na udržanie sa v teple. Spánok, prípadne malý odpočinok sú nevyhnutné, preto určitú časť vášho času a úsilia venujte skvalitneniu a zlepšeniu pohodlia v prístrešku. Druhy prístreškov, ktorý postavíte záleží od miesta, kde sa práve nachádzate, od miestnych podmienok a od času, na aký budeme prístrešok využívať. Prístrešky môžme rozdeliť na prírodné (previsy, jaskyne,…), alebo také, ktoré si sami postavíte z prírodných materiálov, prípadne za pomoci lán, alebo iných prvkov prinesených z domu. Improvizácia je dôležitá.

prístrešok

Oheň

Oheň môže predstavovať hranicu medzi životom a smrťou. Veľa ľudí si myslí, že oheň v prírode má len jedno využitie a to príprava jedla, prípadne ohriatie. No oheň nielenže umožňuje prípravu jedla, ale dostane vás do tepelnej pohody, tak isto psychyckej pohody, odoženie nebezpečné zvieratá, dym zasa odpudzuje dotieravý hmyz. Oheň môže poslúžiť na sušenie oblečenia, dá sa použiť na zaostrenie palíc a rôznych primitívnych zbraní. Oheň má všestranné využitie a zvyšuje psychyckú aj fyzickú pohodu a rovnováhu.

Treba si však zapamätať trojuholník ohňa, jeho tri strany predstavujú kyslík, teplo a palivo. Ak jedna z týchto potrieb chýba, oheň zhasne.

Oheň prezentačný obrázok

Voda

Existuje veľa miest, kde nie je priamo dostupná žiadna voda. Našťastie v našej krajne takýto problém zatiaľ nehrozí. Voda je k životu nevyhnutná, je od nej priamo závislý celý život na Zemi, obsahujú ju všetky živé organizmy. Priemerný zdravý človek je schopný prežiť niekoľko týždňov bez jedla, no len zopár dní bez vody. Voda je pre život nevyhnutná, preto ju nehľadajte, až keď sa vám minie. Čo najrýchlejšie nájdite nezávadný zdroj vody a naberte si do zásoby. Najvhodnejšia je tečúca voda, no stále je tu možnosť prefiltrovania a chemickej úpravy vody napríklad aj zo stojatých zdrojov, akými sú jazerá. Voda slúži na udržovanie teploty tela, je potrebná na funkciu všetkých orgánov v tele a tak isto sa zúčastňuje aj na trávení, preto ak nemáte dostatok vody, snažte sa aj nejesť – míňate si zásoby vody v tele.

0000

Jedlo

Jedlo býva prioritou iba málo kedy. Často býva táto potreba až na posledných priečkach, pretože ostatné potreby sú častokrát oveľa dôležitejšie (napríklad spomínaná voda). Napriek tomu telo potrebuje príjmať potravu, aby mohlo tvoriť teplo, energiu a silu. Nedostatok jedla znemožňuje udržať si telesnú teplotu, odpočinok po namáhavej práci,… Ľudské telo bez problémov trávi mäso, aj rastliny a preto sme schopný jesť takmer všetko zo živočíchov a rastlín. Je veľmi vhodné naučiť sa konzumovať aj tie neobvyklé druhy ako sú červy, hmyz,… Sú ľahko dostupné a obsahujú veľa živín. Nespoliehajte sa iba na jeden zdroj potravy, vaše telo potrebuje komplexnú výživu, preto sa poobzerajte po rôznych zdrojoch.

Maliny

Keď už poznáte tieto základné potreby pre prežitie (tak isto aj pre bushcraft) je dobré naučiť sa ich správne zoradiť od najprioritnejšej po tú najmenej potrebnú v danom čase, oblasti a možností. Tiež je dobré naučiť sa zakladať oheň rôznymi technikami, stavať rôzne typy prístreškov a naučiť sa zháňať potravu, rozlišovať jedlé plody od tých jedovatých.

Loading Facebook Comments ...