Huby

Huby a ich rozdelenie

1.8 (35%) 24Hlasovanie

faviconHuby sú dobrou a veľmi chutnou potravou, ale jedzte ich len vtedy, keď ste si istý, že ste ich správne rozpoznali ako jedlé. S hubami nemôžte spraviť test jedlosti, preto jediná záruka ako sa neotráviť je dobre ich poznať, prípadne mať so sebou encyklopédiu húb. Ak ste si nie istý jedlosťou huby, ani sa jej nedotýkajte. Smrteľne jedovaté huby sa nedajú rozoznať podľa zlej chuti, či vône a symptómy sa môžu dostaviť až o niekoľko hodín po zjedení.

Huby sa rozdeľujú na Jedlé a Jedovaté.

Jedlé huby

Medzi jedlé huby sa radia všetky tie druhy, ktoré po požití nemajú na zdravého (nie alergického) jedinca žiadny negatívny vplyv (jedine po prejedení 🙂 ).

Medzi tieto huby patria napríklad hríb dubový, hliva ustricová, vatovec obrovský, kuriatko jedlé, hríb smrekový, bedľa vysoká a mnoho ďalších.

Jedovaté huby

Medzi jedovaté huby patria tie druhy, ktoré majú po požití aj malého množstva na človeka veľmi negatívny vplyv, až smrť.

Patria sem napríklad Muchotrávka končistá, muchotrávka zelená, muchotrávka červená, čechračka podvinutá, hodvábnica veľká a mnoho ďalších.

Ak pôjdete na huby, skutočne berte len tie, ktoré dokonale poznáte. V prípade núdze, volajte na číslo 155, alebo 112. Upozorňujte aj ostatných na takéto nebezpečenstvá.

———————————————

Zdroj prezentačného obrázku : http://www.glogster.com/jan-agh/huby/g-6kqf0j1aq9c1u4drd4hk6a0

Loading Facebook Comments ...