Oheň Zaujímavosti

Jak udržet sirky suché

Hodnotiť tento príspevok

Každý z nás se již určitě setkal s tím, že promokl a navlhly mu sirky k rozdělání ohně. Vím, že dnes když máme zapalovače a křesadla, které vydrží navlhnutí, vám bude připadat asi zbytečné používat sirky, ale minimálně jako záloha se hodí. Četl jsem o tomto tématu několik článků a chtěl bych zde shrnou několik postupů.

Vosk

Jedním návrhem bylo sirku po sirce namáčet ve vosku poté sušit. Nepraktické je to z toho důvodu, že v lese musíte nejprve seškrábat vosk z hlavičky sirky a po zapálení sirky vás může vosk na dřívku popálit. Vosk je navíc voděodolný jen když je nepolámaný, a jestli si takové sirky dáte do kapsy, věřte, že se vám vosk na nich poláme. Pokud navíc budete hlavičku sirky máčet ve vosku dlouho, síra změkne a nepůjde s ní škrtnout. Vosk tedy není moc dobrá varianta.


Zalepování / Zavoskovávání krabičky sirek

Další častou variantou bylo buď krabičku se sirkami obmotat izolepou, nebo několikrát po sobě jí namáčet ve vosku. Nepraktické je to hned ze dvou důvodu. Za prvé Zavoskováním nebo zalepením škrtátka na krabičce dojde k jeho úplnému zničení. Vosk z něj už neseškrábnete a izolepou ho můžete strhnout z krabičky. Za druhé krabička s voskem je velmi křehká a vosk na ní se lehce poláme, tím pádem ztratí svou voděodolnost. Pokud krabičku oblepíte lepící páskou, musíte si dávat velký pozor aby pod ní nevznikla sebemenší vzduchová bublinka, která by měla za následek porušení vodotěsnosti pásky. Mimo to, když ponesete krabičku s izolepou v kapse, je zde riziko, že se páska poškodí o jiné předměty.


Zavoskování brčka

Další častá rada, jak udržet sirky v suchu. Brčko rozstřihnete na části o něco větší než samotná sirka, sirku do něj vložíte a z obou stran vytvoříte „špunt“ z vosku. Z vlastní zkušenosti vím, že není až tak jednoduché zaplnit oba otvory voskem, aniž by sirka vypadla, nebo se ve vosku namočila. Nevýhodou této metody je opět křehkost vosku a tím nebezpečí, že se sirky namočí.


Zatavení sirek

Tuto metodu považuji za nejspolehlivější. Brčko opět rozstříháme na části o cca. 2 centimetry delší, než jsou sirky, z jedné strany brčko zapálíme a držíme plamenem vzhůru. Musíme dávat pozor aby nám neshořela velká část brčka a ve chvíli kdy se oba konce spojí oheň rychle sfouknout. Poté brčko otočíme, dáme do něj sirky (do klasických brček většinou 2 sirky hlavičkami proti sobě) kousek škrtátka a zapálíme tentokrát z druhé strany, zase musíme dávat pozor aby nám neshořel obsah brčka. Ne vždy se nám takovýto obal povede, ale většinou se vám povede cca. osm brček z deseti. Při výrobě těchto obalů na sirky si dávejte velký pozor na rozehřátý plast. Výsledný obal je výborně vodotěsný a vydrží i hrubší zacházení. V lese jenom rozříznete brčko a máte dvě suché sirky a škrtátko.

sirky

Doufám, že po tomto článku už vždycky budete mít s čím rozdělat oheň 🙂
Preferujete sirky, zapalovače, nebo křesadla? Používáte některý z uvedených postupů? Jaký je váš nejlepší způsob na uchování suchých sirek?

Loading Facebook Comments ...