Prístrešky

Kde nestavať prístrešok ?

Hodnotiť tento príspevok

Ak už príde aj na prístrešok, pri jeho stavbe by ste si mali dať pozor hlavne na výber správneho miesta. Pri jeho stavbe je to už hlavne na improvizácií. Najprv vás ale chcem upozorniť, aby ste prístrešky nestavali, ak to nie je potrebné. Ak si aj napriek tomu chcete nejaký vyskúšať, používajte materiály a techniky, ktoré nijak neublížia prírode (drevo zo zeme, špagát namiesto klincov, netrhať vetvy zo stromov,…).

Prístrešok

Niekoľko pravidiel pri stavbe prístrešku, respektíve výbere miesta je veľmi podobných ako pri výbere miesta na ohnisko. V prvom rade by ste sa mali pozrieť hore, odkiaľ hrozí v lese asi najväčšie nebezpečenstvo. Suché haluze, padnuté stromy, visiace zlomené konáre, staré, či aktívne hniezda… To všetko vás môže ohroziť a preto dbajte o to, aby sa nič z toho nenachádzalo nad vami.

Ďalej si prístrešok nestavajte ani na vrcholoch kopcov, či hrebeni hôr, prípadne skalách. To samozrejme ani asi nepripadá do úvahy, keďže tam veľa materiálu nenájdete, no aj so stanom by som radšej zašiel kúsok nižšie. Samozrejme vrcholy kopcov ak sú „obývané“ stromami, či niečim, čo vás ochráni pred vetrom tak to až také nevhodné miesto nie je.

Prístrešok nie je vhodné mať ani blízko k zdroju vody, ako jazerá, či rieky. Nie, žeby to bol zlý nápad mať zdroj vody hneď poruke, no môže vás „vytopiť“ prípadne vás môžu vyrušiť zvieratá pri pití.

Určite už každý, kto častejšie chodí do lesa spozoroval, že v lesoch sa dá natrafiť na dva základné druhy cestičiek. Po prvé sú to tie ľudské, turistické, či prepravné, alebo trochu menšie, zvieracie. Veľmi pekne sa to dá odpozorovať na menších lúkach s nie veľmi vysokou trávou, kde môžte pri troche šťastia natrafiť aj na sieť zvieracích križovatiek. Samozrejme dajú sa vidieť aj na holej zemi v lese, vo väčšine sa dajú aj stopy takmer presne priradiť k zvieraťu. Takže si dajte dobrý pozor, aby ste im nezatarasili cestu, stretnutie by nebolo príjemné ani pre zviera, ani pre vás. Okrem toho by ste sa pohodlne vyspali iba pri poriadnej dávke šťastia.

To sú základné princípy, kde nestavať prístrešok. Samozrejme existuje veľa ďalších konkrétnych pravidiel pre konkrétne miesta (izolácia lôžka od zeme, ochrana pred vetrom a dažďom,…). No tomu sa budem venovať v ďalšom článku, kde podrobnejšie rozoberiem ako stavať prístrešok.

————————————————–

Zdroj obrázku : http://www.forestportal.sk/Les_Zdroj_Poznania/Remesla_Les/clanky/Uhliarstvo.aspx

Loading Facebook Comments ...