Vceli med
Med a včelie produkty

Med a včelie produkty

Hodnotiť tento príspevok

Med bol vzácnou potravinou, liekom a sladidlom nielen pravekého človeka, ale vážili si ho aj staroveké národy, a to tým viac, že po mnohých praktických skúsenostiach mu pripisovali aj zvláštnu liečivú a posilňujúcu moc. Med sa nazýval elixírom mladosti a života.

Ako vybrať správny med ?

Vceli med

Na začiatok je nutné  povedať, že medov je niekoľko druhov, ktoré sa líšia druhmi kvetín, ktoré navštívili včely. Základné druhy medov sú : kvetový med  a lesný med.

Kvetový med  pochádza z nektáru  kvetov rastúcich v nížinách i horských údoliach. Med obsahuje peľové zrná rôznych rastlín, ktoré ho obohacujú  o významné prírodné látky. Med je ľahko stráviteľný vďaka vyššiemu obsahu predovšetkým jednoduchých cukrov – glukózy a fruktózy.

Lesný med je zvyčajne tmavší, čo spôsobujú rastlinné farbivá v  medovici drevín, je výraznej chuti a silnej arómy. V porovnaní s kvetovými medmi obsahuje lesný med hlavne väčšie množstvo minerálnych látok a stopových prvkov.

 Včelie produkty

Propolis – liečivý zázrakNajviac a najúspešnejšie výsledky sa v liečbe docielili pri zápalových ochoreniach, napr. pri žalúdočnom katarovom ochorení, zápale hrdla, dýchacích ciest, ďasien pri reumatizme a rakovine.  Vysoká účinnosť sa dosiahla pri vírusových ochoreniach žalúdka, žalúdočných vredoch, ochoreniach ústnej dutiny, hnisavých ložiskách, hubových ochoreniach chodidiel, či pri liečení otlakov.

Včelia materská kašičkaJe to významný výživný produkt s veľkým obsahom proteínov a vitamínov. Včelia materská kašička pôsobí blahodarné na mozog , spôsobuje zvýšenie počtu erytrocytov , súčasne zvyšuje množstvo leukocytov a hemoglobínu a taktiež mení obsah železa v krvi.

Včelí peľ – „včelí chlieb “ –    získava včela na tyčinkách kvetov rastlín.  Peľ je pohlavná samčia bunka, ktorá okrem genetickej informácie obsahuje bielkoviny, voľné aminokyseliny, nukleové kyseliny, minerálne látky, vitamíny ,cukry, tuky, organické kyseliny a vodu.

Lekári a výskumníci svetového mena zistili  priaznivé a  liečive účinky medu pri mnohých chorobách:

Choroby srdca: med obsahuje látku ktorá v srdcovom svale zvyšuje obsah glukózy, rozširuje vencové cievy a znižuje krvný tlak.

Choroby pečene : cholín nachádzajúci sa v mede znižuje obsah nežiaducich tukov v pečeni a napomáha odtoku žlče.

Choroby žalúdka a čriev: med pôsobí dezinfekčne na hnilobné baktérie ktoré sa vyskytujú v črevách a na dlhý čas zabezpečuje zdravú činnosť týchto orgánov

Chrípkové ochorenia: zriedenýmmedovým roztokom sa kloktá hrdlo a preplachuje nos. Tým sa dezinfikuje a lieči ústna dutina a nosová sliznica.

Rany: z medu sa robí hojivá masť na rany.

Vredy: med sa zmieša s pšeničnou múkou, natrie sa na gázu a prikladá sa na vred.

Nadmerné požitie alkoholu: med svojím obsahom fruktózy pomáha spaľovať alkohol.

Najväčšou zárukou kvality sú medy priamo od včelárov. Overený e-shop.

Loading Facebook Comments ...