Oheň

Nevhodné drevo na oheň

Hodnotiť tento príspevok

O tom, aké drevo je najvhodnejšie na oheň sme už písali v článku Výber dreva na oheň. V tomto článku si napíšeme o tom, aké drevo sa na oheň absolútne nehodí.

Drevo zo zeme

Ak máte záujem o kvalitný oheň bez dymu, zvlášť ak je mokro, pri výbere dreva sa radšej pozerajte nad seba ako pod seba. Na zemi väčšinou nájdete navlhnuté drevo, ktoré ani zďaleka nie je také dobré, aké nájdete voľne vo vzduchu, napríklad priamo zo stromu, alebo padnutej vetvy, ktorá sa nedotýka zeme. Drevo zo zeme je nevhodné najmä vtedy, ak sa priamo dotýka hliny, blata, alebo nejakej inej vlhkej podložky, napríklad okraj močariska. Ak je však dlhodobé sucho, môže sa stať, že drevo zo zeme vyhovuje a je suché.

20140406_142250

Spráchnivené, choré drevo

Často takéto drevo nájdeme na kmeňoch z vyvalených stromov. Choré drevo môže byť také, ktoré sa ľahko láme, až „trhá“ a nespĺňa základné vlastnosti zdravého dreva – je omnoho ľahšie a mäkké skoro ako špongia. Takéto drevo môže byť pri zakladaní ohňa v mokrom prostredí dobrým pomocníkom, no neskôr ho už nepoužívajte. Neposkytne vám ani zďaleka také teplo, výhrevnosť ani žiar ako bežné zdravé drevo.

spráchnivené drevo

Zdroj obrázku : http://skwbushcraft.wordpress.com/2014/02/27/jedinecne-prachna/

Spráchnivené drevo je tak isto zlá voľba, nakoľko je často vlhké a tiež choré. Nehodí sa v žiadnej fáze zakladania ohňa, veľmi náhodou môžme natrafiť na vhodné spráchnivené drevo, ktoré sa dá použiť ako práchno, respektíve podpaľ.

Vyhnite sa baze a gaštanu

Všeobecne zlé drevo na oheň sme si už opísali, ak máme byť konkrétny, nevhodné drevo na oheň je gaštanové a bazové, pretože pri horení drevo praská a môže vystrelovať žeravé uhlíky, ktoré môžu ublížiť vám, alebo poškodiť vašu výstroj. Týmto dvom drevinám sa pri zakladaní a udržovaní ohňa zďaleka vyhnite.

Baza1

Tak a teraz už viete, aké drevo nepoužívať na oheň, želáme veľa príjemných chvíľ strávených pri ohni a čo najmenej štipľavého dymu v očiach 🙂

Loading Facebook Comments ...