Orientácia

Orientácia podľa slnka

4 (80.56%) 108Hlasovanie

Vedieť sa orientovať v prírode je veľmi dôležité a výrazne nám k tomu pomáha slnko. Stačí, ak vieme koľko je približne hodín, ešte lepšie ak to vieme presne, no najlepšie je to s ručičkovými hodinkami. Poďme sa pozrieť, ako na to.

Aby sme sa mohli zorientovať, musíme vedieť aspoň približný čas. Ďalej potrebujeme vedieť čo najpresnejšiu polohu slnka (ak je jasno, len dobre pre nás, no treba si všímať slnko aj keď je pod mrakom, aby sme mohli odhadnúť jeho polohu). Ak poznáme tieto dva faktory, môžme ísť na vec.

Malú ručičku na hodinkách (ak nemáme tak si predstavíme, kde sa práve na hodinkách nachádza) nasmerujeme k slnku (ak je tieň, tak nám to môže pomôcť – malú ručičku nasmerujeme presne opačným smerom, akým „ide“ náš tieň). Výška slnka je nepodstatná, hodinky držíme ideálne vodorovne, respektíve rovnobežne so zemou. Vznikne nám uhol, ktorý zviera malá ručička s dvanástkou, ktorý je treba predeliť na polovicu, aby sme zistili, kde sa nachádza juh.

Doobeda delíme proti smeru hodinových ručičiek, poobede zasa v smere, tak ako je to na obrázkoch :

Doobeda Poobede

Ak už máme zistené, kde je juh, veľmi ľahko určíme ostatné svetové strany.

Podľa tejto metódy sa dá zistiť, že slnko sa o 6:00 ráno nachádza približne na východe, o 12:00 svieti z juhu a o 18:00 večer svieti zo západu.

Niekoľko dôležitých rád a upozornení na záver :

Hodinky máme vždy vodorovne, výšku slnka zanedbáme.

Pozor na letný čas, ktorý je vytvorený umelo, môžu vznikať výchylky.

Nezabudnite, že smer delenia uhla doobeda sa líši od poobedia.

Ak vás zaujíma celý postup na videu, pozrite si ho tu :

Loading Facebook Comments ...