Bylinky Flóra

Podbeľ liečivý

Hodnotiť tento príspevok

Podbeľ je trváca bylina s veľmi špecifickou „šupinatou“ stonkou a kvetmi podobnými púpave. Po bokoch má jemné chĺpky, ktoré podbeľ chránia pred chladom a rannou rosou. Kvetné úbory sa príchodom noci zatvoria, podobne ako pri púpave. Počas daždivého, či studeného počasia sa kvetné úbory vôbec neroztvárajú. Podbeľ je rozšírený v takmer celej Európe, Ázií a v Severnej Amerike. Na našom území sa vyskytuje na vlhkých hlinitých miestach, na lúkach, či pri brehoch potokov.

Žlté kvety sa zbierajú v marci a apríli, niekedy aj v máji. Pred použitím je treba nazbierané kvety vysušiť v dobre vetranej miestnosti, najlepšie v chládku. Ideálne je sušiť v jednej vrstve, to znamená nemať kvety nasypané na jednej kôpke, ale radšej pekne rozťahané po podklade (drevená doska, pevná sieťka,…), aby mal každý kúsok priestor a vzduch.

20150508_145039

Zdravé listy sa zbierajú od júna. Čerstvé listy sa častokrát rýchlo zaparia, preto sa odporúča sušiť ich umelým teplom, ktorého teplota je nižšia ako 40 – 45*C. Druhou variantou sušenia je navliecť listy po jednom na špagát, či niečo podobné a pekne nechať každému kúsku priestor.

Podbeľ, respektíve čaj z neho pomáha pri problémoch so suchým kašlom, lieči ochorenia pľúc aj priedušiek. Súčasne povzbudzuje organizmus a zlepšuje chuť do jedla.

Podbeľ neužívajte pri alergií na astrovité rastliny, či počas tehotenstva.

Loading Facebook Comments ...