Dreviny Slovenská príroda

Prečo listnaté stromy opadávajú ?

4.2 (83.05%) 118Hlasovanie

Možno ste si už mnohokrát položili otázku, prečo vôbec listy opadávajú. A určite ste sa zamýšlali nad tým, prečo neopadávajú aj ihlice. Aj mňa to veľa krát napadlo a preto som trochu popátral po príčine. V tomto krátkom článku vám to jednoducho a stručne vysvetlím.

Listy opadávajú na jeseň, čiže krátko pred zimou. Listy nie sú chránené proti mrazu a v zime by sa poškodili, to je jeden z dôvodov, prečo ich stromy zhadzujú. Listy obsahujú veľa vody a majú slabú ochrannú vrstvu a preto by ich mráz v zime poničil. Druhý dôvod je ten, že v zime sa ťažšie získava voda a preto by stromy nemohli listy vyživovať. Listnaté stromy teda predchádzajú nežiadúcim stratám vody, pretože sa im odparuje viac vody ako ihličnatým.

Opadávanie

Výhoda zhadzovania listov je, že v zimných obdobiach snehu je strom viac odolný voči lámaniu ako keby mal na listoch zbytočne zadržiavať sneh a tým pádom s nadbytočnou hmotnosťou zvyšoval riziko zlomenia konárov, či samotného stromu.

Ihličnaté stromy s pevnými ihlicami dokážu zimu prežiť, pretože ich pevná pokožka zabraňuje nadmernému odparovaniu vody a povrch ihlíc je často chránený voskovou vrstvou.

———————————————————

Zdroj obrázku : http://referaty.aktuality.sk/stromy/referat-30302

Loading Facebook Comments ...