Slovenská príroda Využitie prírody Zdravie a bezpečnosť

Priaznivé vlastnosti plodov vašej záhrady

Hodnotiť tento príspevok

Ovocie, zelenina, šaláty a iné sladké plody sú odjakživa súčasťou takmer dennej spotreby potravín. Sú šťavnaté, chutné a navyše plné vitamínov a prvkov potrebných pre vaše telo. No najlepšie je, ak si ich dokážeme sami vypestovať, postarať sa o ne a nakoniec aj sami čerstvé zjesť. V tomto článku sa dozviete, aké vlastnosti majú niektoré z často pestovaných plodov.

Poľný šalát

Poľný šalát je lahodný a má neutrálnu chuť. Najlepšie sa hodí ako prísada do šalátov. Obsahuje železo, betakarotén, vitamíny A a C. Pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu. Je vhodný aj pre diabetikov vďaka jeho nízkemu glykemickému indexu.

Jablká

Jablká sú výborným zdrojom vitamínu C, ktorý posilňuje imunitný systém. Napomáhajú aj pri regulácií tráviaceho systému.

Paradajky

Paradajky obsahujú veľké množstvo betakaroténu a kyseliny listovej. Sú bohaté na minerály ako draslík, sodík, fosfor, horčík, vápnik, železo a meď. Ich najväčšou výhodou je lykopén – antioxidant, ktorý chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov.

Hrozno

Hrozno je dobrým zdrojom draslíka a antioxidantov. K tomu ešte chráni telo proti ochoreniu srdca, má pozitívny vplyv na obehový systém, uvoľňuje nahromadený stres a reguluje tráviaci systém. Zdravé sú najmä jeho tmavšie odrody a šupka.

Jahody

Jahody obsahujú veľa vitamínu C. A čo je dôležité, tento vitamín napomáha vstrebávaniu železa. Ich malé semienka tiež priaznivo ovplyvňujú tráviaci systém. Majú močopudné vlastnosti, takže sa odporúčajú hlavne ľuďom s ochorením obličiek. Jahodová šťava má antibakteriálne vlastnosti.

Červené ríbezle

Ríbezle sa odporúčajú pri nachladnutí, chrípke alebo angíne. Majú tiež prečisťujúce a detoxikačné účinky.

Maliny

Malinová šťava očisťuje organizmus od toxínov, napomáha procesu trávenia a zmierňuje zápal močového mechúra. Často je používaná ako antipyretikum – znižuje telesnú teplotu, mierne tlmí periférne alebo centrálne vnímanie bolesti.

Čučoriedky

Čučoriedky pôsobia na organizmus očisťujúco a znižujú hladinu cholestrerolu. Sú v nich prítomné minerálne látky, ktoré zlepšujú stav vlasov, kože a nechtov.

Melóny

Melóny sú nizkokalorické a veľmi osviežujúce. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Odrody, ktoré majú intenzívnu žltú dužinu sú bohaté na betakarotén. V ľudovom liečiteľstve sa melóny odporúčajú pri obličkových ochoreniach a reumatických bolestiach.

Papriky

Paprika veľmi pozitívne vplýva na imunitný systém. Je vynikajúcim zdrojom vitamínov C,A a E, rovnako aj draslíka a vápnika. Chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Pomáha znižovať krvný tlak a látky obsiahnuté v paprike pôsobia protizápalovo a antibakteriálne.

Broskyne

Broskyne sú ľahko stráviteľné a obsahujú veľa vlákniny – najviac jej nájdeme v jemnej šupke. Tiež obsahujú veľa vitamínov. Vitamín B pôsobí upokojujúco a má relaxačný účinok. Vitamín B3 je nevyhnutný pri vytváraní hormónu šťastia – serotonínu. Broskyne pozitívne vplývajú na kožu vďaka bohatému obsahu vitamínu A.

Nektárinky

Nektárinka je odrodou broskyne. Už jeden kus pokrýva dennú potrebu vitamínu C u dospelého človeka, preto podporuje náš imunitný systém. Vitamín C napomáha organizmu vstrebávať železo. Produkuje kolagén, ktorý spôsobuje pružnosť kože. Strácaním kolagénu vznikajú vrásky.

Ľadový šalát

Šalát je nízkokalorická rastlina, preto je vhodný ako súčasť diéty. Je výborným zdrojom kyseliny listovej – vitamínu nevyhnutného pre tehotné ženy a tie, ktoré tehotenstvo plánujú – prispieva k zdravému vývinu plodu.

Rukola

Rukola je bohatá na vitamíny A,C,K a železo. Obsahuje sírne aminokyseliny, ktoré majú baktericídne vlastnosti, tie jej dávajú typickú ostrú chuť. Preto ju často pridávajú k jedlám miernej nevýraznej chuti. Táto zelenina sa výborné hodí na sendviče, pizzu, k cestovinám alebo ju tiež možno miešať s inými šalátmi. Možno ju dokonca variť aj smažiť.

Jarná cibuľka

V prírodnej medicíne sa cibuľa používa ako prostriedok redukujúci hypertenziu. Alicín má antibakteriálne účinky a ničí choroboplodné zárodky. Aj keď je ťažko stráviteľná, znižuje hladinu cukru v krvi. Vďaka prítomnosti kyseliny listovej, pozitívne vplýva na rozvoj nervového systému u detí.

Najlepšie na tom všetkom je, že všetky tieto plody si môžte vypestovať u vás doma na dvore, či záhradke. Veľa šťastia, zdravia a Dobrú chuť 🙂

Loading Facebook Comments ...