Uvar/upeč/priprav si sám

Púpavový „med“

5 (100%) 2Hlasovanie

Počas jari rastú všade okolo nás, tak prečo ich nevyužiť. Púpavy poskytujú cenný zdroj látok, ktoré môžu pomôcť napríklad pri poruchách trávenia, či chorobách pečene a žlčníka. Najčastejším receptom z púpavy lekárskej je takzvaný púpavový med. Niektorí ho volajú med, iní zasa hovoria o sirupe. Ako som sa dozvedel od kamaráta včelára, správne by to mal byť lekvár. Ale keďže väčšina ľudí pozná tento recept ako púpavový med, tak ho budem volať v tomto článku aj ja (aj keď je to nesprávne označenie).

20150417_150243

        Ingrediencie                                                       Pomôcky

> 400 kvetov púpavy lekárskej,                                   > hrniec s minimálnym objemom 4 litre
> 2 citróny (alebo jeden veľký),                                    > nádoba na zber púpavových kvetov
> 1000 až 1500g kryštálového cukru,                           > zdroj ohňa, tepla (plynový sporák)
> 1,5 litra čistej vody                                                   > gáza alebo sitko (na precedenie)
> 1 pomaranč (podľa chuti, nie je potrebný)                   > nádoba s min. objemom 2 litre 
                                                                                 > sklenné nádoby na hotový „med“
 

Postup

1) Ako prvé si pôjdeme na lúku, či záhradu nazbierať rozkvitnuté kvety púpavy. Trháme len žlté kvety ťahom dvoma prstami zospodu nahor (odtrhneme len kvet a ušetríme si potom prácu s odstraňovaním stoniek). Nazbierame si ich aspoň 400 kusov, netreba presne, stačí približne.

20150417_152419

 

2) Po nazbieraní naša práca pokračuje v kuchyni. Nachystáme si hrniec, do ktorého nasypeme nazbierané púpavy. Potrebujeme len žlté kvety, stoniek, mravcov a iných nežiadúcich prvkov sa zbavíme. Kvety neumývame, mohli by sa zmyť prospešné látky (napríklad aj peľ). Do hrnca pridáme na plátky nakrájané dva malé, alebo jeden veľký citrón. Pridať môžme aj pomaranč, no to záleží od chuti, môžte vyskúšať, ale nie je to nevyhnutné. Do hrnca prilejeme 1,5 litra vody.

Teraz by sme mali mať v hrnci 400 kusov púpavových kvetov, na plátky nakrájaný citrón, 1,5 litra vody, prípadne pomaranč. Celú túto zmes privedieme do varu a na slabom plyne povaríme ešte 15 minút.

20150417_161730

3) Po prevarení necháme obsah v hrnci odstáť na celý deň (24 hodín). Potom zmes precedíme cez gázu (bežne sa nachádza v automobilových lekárničkách, kúpite ju aj v lekárni), alebo cez kvalitné sitko do pomocnej nádoby. Zvyšky púpav a citrónov ešte vyžmýkame do precedenej púpavovej vody a prelejeme naspäť do hrnca, ktorý predtým ešte dôkladne umyjeme od zvyškov púpav.

20150418_164832

4) Do čistej púpavovej vody teraz pridáme 1000 – 1500 gramov kryštálového cukru, záleží od chuti. Celú zmes premiešame, na spodu bude trocha hustejšia, to je bežné. Teraz celú zmes varíme na malom plameni približne dve hodiny, sem tam premiešame a kontrolujeme. Môže sa stať, že vám trocha „medu“ vykypí, ak to bude len malé množstvo, nevadí. Po hodine a pol intenzívnejšie kontrolujeme konzistenciu „medu“. Prestaňte zahrievať vtedy, ak sa vám bude zdať, že má „med“ trochu redšiu konzistenciu ako ten včelí. Bude trocha redší, no nevadí, po ochladení zhustne. Ak si netrúfate odhadnúť správnu konzistenciu, povarte ho na malom plameni presne dve hodiny a potom vypnite. Nechajte „med“ ochladnúť približne pol hodinu. Po ochladení nalejte med do pripravených sklenných nádob, poriadne uzavrite a nechajte niekoľko hodín odstáť hore dnom, ako na obrázku.

20150418_200658

5) O približne 12 hodín môžte už med otočiť. Mal by byť už ochladený a pripravený na konzumáciu. Prajeme dobrú chuť 🙂

20150419_095959

Loading Facebook Comments ...