Oheň

Práchno, podpaľ a palivo

Hodnotiť tento príspevok

Pred  tým ako si založíte oheň si treba pripraviť dostatok práchna, podpalu a paliva.

PRÁCHNO

Po česky troud je materiál, ktorý zapálite aj iskrami z kresadla, väčšinou sú to jemné rastlinky, ktoré nájdeme kade-tade v prírode, stačí len experimentovať a mať otvorené oči, skúšať nové možnosti. Ako práchno môže poslúžiť aj brezová kôra, či biela púpava.

PODPAĽ

Podpaľ je niečo, čo sa vám ľahko chytí od práchna a zároveň poskytne dostatok tepla na zapálenie neskoršieho dreva, takzvaného paliva. Najčastejšie to sú tenké suché vetvičky, v domácnostiach to sú hlavne triesky.

DCIM100MEDIA

Ako podpaľ vynikajúco poslúžia hlavne ihličnaté vetvičky s obsahom živice. Horia naozaj skvelo a poskytnú vám dostatok tepla na zapálenie paliva. Veľkou výhodou je, že poväčšine sú na spodkoch kmeňov suché. Ideálne.

PALIVO

No a nakoniec je to palivo, ktoré poslúži ako udržiavanie ohňa a poskytuje dostatok tepla na ohriatie, prípadne varenie. Skvelým palivom je napríklad dub, buk, či hrab, ktoré poskytujú skvelý žiar a dostatok tepla, nakoľko sú to u nás jedny z najvýhrevnejších stromov, používajú sa hlavne do krbov. Samozrejme ako palivo môže poslúžiť aj ktorékoľvek iné drevo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Loading Facebook Comments ...