Fauna Stopovanie Zaujímavosti

Stopy zvierat – rozdelenie

5 (100%) 2Hlasovanie

Sledovať stopy zvierat a podľa nich usudzovať spôsob ich života môže byť veľmi zábavné a náučné. Stopy zvierat neznamenajú iba ich odtlačky v blate alebo snehu, ale aj mnohé iné ukazovatele.

Pohybové

Ako prvé kategória sú odtlačky živočíchov vo všetkom, čo môže vytvoriť kvalitný obraz natoľko, že dokážeme určiť druh, ktorému patria. Ďalej tu patria polámané kríky alebo konáre, čo spôsobujú presúvajúce sa živočíchy. Tiež tu môžme zaradiť lesné cestičky alebo spôsob letu vtákov.

10886547_10203173228359799_1453392794_o

Ležiskové, pasívne

Sem patria všetky stopy zanechané napriklad v brlohoch, alebo miestach odpočinku. Patria sem napríklad škrupiny vajec, alebo diviačie „kúpaliská“.

Bahnisko diviakov

Zdroj : http://www.lovuzdar.sk/foto-118945/bahnisko-diviakov

Ohryzové

Ohryzené stromy, konáre, plody, byliny a kôr patria do tejto skupiny. Prítomnosť hlodavcov sa dá určiť napríklad spôsobom, akým sú ohryzené oriešky.

baza

Výlučkové

Do tejto kategórie patria iba trus a vývržky živočíchov. Podľa trusu sa dá mnohokrát jednoznačne určiť prítomnosť určitých druhov živočíchov.

FILE0018

Hlasové

Zvukové prejavy zvierat, zväčša cicavcov a vtákov sú veľakrát cieľom pozorovania a počúvania, práve tieto zvuky tvoria typickú živú prírodnú hudbu. Jeden z najtypickejších zvukov je ruja.

Tomáš Juko Majský

Ostatné

Sem patria napríklad stratené perie, zhodené parohy (zhody), srsť na stromoch a ostatné typické životné prejavy, ktoré sa nedajú jednoznačne zaradiť do žiadnej z predchádzajúcich skupín.

Zhody

Zdroj : http://www.nalovy.sk/detail-314/zhody

Loading Facebook Comments ...