Zaujímavosti

Predpovedanie počasia v prírode

5 (100%) 1Hlasovanie

Počasie v prírode môžeme predpovedať podľa mnohých prírodných faktorov, ako napríklad podľa oblakov, zvierat, ohniska…

Obloha, mraky

Je dobré si všímať oblaky, pretože tie sú pravdepodobne najspoľahlivejším ukazovateľom počasia, najmä zrážok. Oblaky sú formované zhlukmi vodných pár, ktoré sa stávajú dobre viditeľnými, ak kondenzujú (skvapalňujú sa – menia sa z pár na vodu).

Ak ochladzovanie pokračuje po dlhšiu dobu, kvapôčky sa zväčšujú až dosiahnú takú veľkosť a hmotnosť, že sa neudržia v oblaku a začnú dopadať naspäť na zem, najčastejšie v podobe dažďa.

Čím vyššie sú oblaky, tým je lepšie počasie

Malé čierne oblaky pohybujúce sa pod tmavou vrstvou oblohy často prinášajú zrážky, najčastejšie prehánky

Ak sa mraky „visiace“ nízko nad zemou do poludnia nepresunú, s veľkou pravdepodobnosťou bude pršať

10157118_4283790710919_1012995582966773419_n

Správanie zvierat

Zvieratá majú skvelý zmysel predpovedať počasie deň i dva vopred. Vtáky, ktoré sa živia hmyzom lovia za priaznivého počasie vo väčších výškach, ak sa blíži búrka lovia bližšie pri zemi.

Ak si menšie zvieratá, napríklad králiky, alebo veveričky znášajú do svojich brlohov viac potravy, naznačujú tým blížiace sa zhoršené počasie.

kaňa

Ohnisko

Ak dym z vášho ohňa stúpa rovnomerne, znamená to priaznivé počasie pretrvávajúce aj naďalej. Ak sa dym začne krútiť pri zemi, alebo je po krátkom úseku stočený smerom k zemi, naznačuje to blížiace sa nepriaznivé počasie – búrka, alebo iba dážď.

Ohnisko v lese

Zvuky a vône

Keď sa blíži daždivé počasie, nesú sa zvuky vo väčších vzdialenostiach než obvykle, vzdialené zvuky sa zdajú byť jasnejšie.

Vôňa stromov a rastlín sa pred príchodom dažďa stáva zreteľnejšou, pretože vegetácia sa otvára, aby mohla dážď lepšie prijať.

555

Počasie sa dá predpovedať aj mnohými inými metódami, napríklad niektorí reumatici, alebo ľudia s podobnou indispozíciou dokážu podľa svojich ťažkostí povedať, kedy si blíži daždivé počasie. Kučeraví ľudia s blížiacim sa nepriaznivým počasím ich vlasy tuhnú a ťažko sa rozčesávajú, čo obvykle platí aj pri zvieracej kožušine.

Ak máte iné overené metódy na predpovedanie počasia, budeme radi, ak sa s nami o ne podelíte 🙂

———————-

Zdroj prezentačného obrázku – http://milankanya.com/aktuality/hniezdenie-kane-mociarnej/

Loading Facebook Comments ...