Recenzie Výbava

Varič, typy varičov

Hodnotiť tento príspevok

Varič je užitočná vec tam, kde sa nedá, nemôže alebo jednoducho nie je možné rozložiť oheň. Varič je rýchly zdroj tepla, potrebného napríklad na zohriatie a prípravu potravy a taktiež svetla. Variče sa dajú rozdeliť podľa typu, respektíve podľa používaného paliva na variče na tekuté palivá, variče na tuhé palivá a plynové variče (ktoré sa dajú zaradiť aj do tekutých palív, no tvoria samostatnú kategóriu). A teraz niečo bližšie ku každému typu.

Plynové variče

Začneme plynovými varičmi, tie sú hádam u obyčajných ľudí najpopulárnejšie a najpoužívanejšie. Sú ľahké, skladné a patria k stredne drahým varičom. Síce lacnejšie ako benzínové, no drahšie ako variče na pevný lieh. Majú čistý plameň, nečmudia a dokážu správne fungovať aj pri teplotách -10*C. Konštrukcia je zložená s propán-butánovej bomby (kartuše), ktorá má pomer PROPÁN:BUTÁN približne 70:30, ďalej s horáku, ktorý má zabudovaný regulátor výkonu, respektíve veľkosti a intenzity plameňa.

Nevýhodou je pomerne vysoká cena náplne do variča, slabá odolnosť a výkon pri nízkych teplotách (pod -10*C).

pb varič

Benzínové variče

Sú najpoužívanejšie a najrozšírenejšie najmä v horolezectve a medzi ľuďmi, ktorí sa pohybujú v extrémne nízkych teplotách. Jeho veľká výhoda je funkčnosť aj v extrémnych teplotách. Prevádzka benzínových varičov nie je nákladná, palivo je omnoho lacnejšie ako pri iných typoch, ako sú napríklad plynové. Veľkou výhodou je taktiež dostupnosť paliva, pretože tieto typy varičov sú málo náročné na kvalitu paliva a táto tendencia stále stúpa.

Nevýhodou je pomalý štart, musí sa totiž čakať na splynovanie kvapalného paliva do spodnej časti horáku a následné zapálenie. Naštartovanie benzínového variča si vyžaduje trocha skúseností a praxe.

b varič

Variče na pevný lieh

Sú veľmi obľúbené a vôbec najlacnejšie typy rozšírených varičov. Na ich prevádzku stačí jeden diel (ak je rozkladací), alebo viacero malých, plochých dielcov, ktoré sú skladné a ľahké. Pevný lieh je tak isto veľmi dostupný a lacný. Sú väčšinou hliníkové, nerezové, alebo inak oceľovo spracované.

Nevýhodou je, že žiadnym spôsobom nemožno regulovať veľkosť plameňa. Sú vhodné najmä ako núdzové riešenie, zapálenie takého variča si nevyžaduje špeciálne zručnosti, zvládne to každý a to len za použitia zápalky.

pl varičLiehové variče

Variče tejto kategórie fungujú na princípe odparovania a následného horenia pár liehu. Palivom do týchto varičov je klasický technický tekutý lieh. Počas vyšších kladných teplôt poslúži skvele. Ich prevádzka a počiatočné náklady sú veľmi nízke, nižšie ako napríklad pri plynových varičoch. Ich jednoduchá konštrukcia vylučuje akékoľvek zlyhanie variča a nie je potrebná žiadna údržba.

Nevýhodou je napríklad ich neregulovatelný výkon. V chladnom počasí je ťažšie prevádzkovatelný, do mrazov sa nehodia, nakoľko ich výkon je nedostatočný.

tekutý lieh

—————————-

Zdroje obrázkov : http://www.miltec.sk/cs/jedalenske-supravy-ohrievace/734-stojan-na-varic-na-tekuty-lieh.html

http://www.bike-sport-shop.cz/varic-plynovy-coleman-f1-power-pz.html

http://www.gamisport.sk/outdoor-vybavenie/turisticke-varice/p/varic-na-tuhy-lieh-yate/

http://www.karavan.cz/_310_526-benzinovy-varic-coleman-unleaded-sportster-ii.htm

Loading Facebook Comments ...