Vyrob si sám

Výroba primitívneho šípu

5 (100%) 1Hlasovanie

O výrobe luku sa toho napísalo už mnoho, preto by som sa chcel skôr zamerať na výrobu šípov. Šípy by mali byť zhotovené z pružného dreva ako napr. lieska, tis, svíb atď. Drevo na šípy môžeme zberať celoročne avšak najlepšie obdobie na zber je zima (drevo neobsahuje toľko prebytočnej vody a menej nám praska). Drevo by malo byť čo najrovnejšie a bez zbytočných sukov.

Spracovanie dreva

Budúce šípy zbavíme kôry a drobné nerovnosti vyrovnáme nad ohňom.Takto pripravené drevo necháme poriadne vyschnúť.Počas schnutia sem tam vyrovnávame pokrútené časti miernymi ohybmi.Dĺžka šípu sa rovná približne dĺžky ruky lukostrelca (cca 70 cm). Priemer (0,7 cm – 1 cm)

Druhy hrotov

Materiál na výrobu šípov môže byť rôznorodý od najprimitívnejšieho zostreného konca opáleného nad ohňom až po oceľové hroty.Hroty si môžme vyrobiť napr. z obsidiánu, kosti, plechu, skla, železa atď… Po prípade sa hroty dajú zohnať aj v loveckých potrebách.

Operenie šípu

Operenie slúži na stabilizáciu šípu a dá sa jednoducho vyrobiť napr. z peria, hrubšej látky, izolačnej pásky ale naj častejšia alternatíva je perie vtákov.Perie nie je úplne rovné ale z pohľadu rotácie môžu byť ľavotočivé alebo pravotočivé.

ogfdhd

Výroba šípu

1. Ak máme drevo drevo poriadne uschnuté môžme ho doladiť brúsnym papierom. Na jednom konci vyrežeme žliabok pre tetivu a druhý koniec upravíme podľa potreby tvaru hrotu. Podľa tohto návodu zaostríme drevo a urobíme doňho zárez pre kostený hrot.

yliabok

2.Hrot osadíme na miesto a zafixujeme ho lepidlom( priemyselne,prírodné). Môžme ho ešte omotať šnúrou, šľachou, tenkým drôtom a podobne.

3.Ďalej si pripravíme operenie v tomto prípade sa jedná o perie moriaka. Pierko si v polovici brka rozrežeme po dĺžke a narežeme ho na 3 rovnaké časti,ktoré budú tvoriť letky z dĺžkou (cca 5 cm).

gdagbrebgrgebgreda

4.Letky rovnomerne pripevníme k šípu (cca 3 cm) od konca,omotáme letky šnúrou, niťou, šľachou a podobne. Nakoniec zastrihneme alebo opálime letky do požadovaného tvaru.

sipymi

Loading Facebook Comments ...