Vyrob si sám

Výroba rybárskeho prútu (biča)

Hodnotiť tento príspevok

V tomto článku sa dozviete, ako si vyrobiť rybársky prút, takzvaný bič.

Spracovanie dreva

Najvhodnejšie dreviny na výrobu biča sú : svíb, tis poprípade vŕba. Dĺžka 2 až 3 m a priemer 2,5 až 3 cm. Vhodná dĺžka a priemer dreva záleží na rôznych faktoroch (výška človeka, miesto lovu, výška brehu závislosti od vody, vek…). Drevo necháme sušiť a uistíme sa, či je dostatočne pružné (sušíme cca mesiac). Ak sme si istý, že drevo je pripravené na spracovanie, môžme pristúpiť k samotnej výrobe. Drevo zbavíme kôry, tím značne odľahčíme bič. Cca 2 cm od užšej strany biču vyrežeme prstencový zárez. Na druhom konci biču si môžme omotať šnúrku, pre lepšiu manipuláciu.

Ďalšie časti biča

-Rybársky silon – priemer 0,10 mm až 0,16 mm.
-Malý plavák
-Mikro háčik
(závažie – olovené broky)
-Dĺžka silonu sa musí rovnať dĺžke biča.
-Na koniec silonu uviažeme rybársky háčik (nasadíme olovený brok ako závažie) a navlečieme plavák. Druhý koniec zaviažeme priamo na bič alebo takto pripravený nadväzec  namotáme na rebrík.

Improvizované prípady

Bič si môžeme urobiť priamo na mieste z dostupnej dreviny podobného druhu, nachádzajúceho sa v návode . Ako silon vám môže poslúžiť hocijaká šnúrka avšak nebude taká pevná ako rybársky silon. Háčik môžme zameniť aj za drôt, sponku, drevo bo dokonca aj trne niektorých drevín (Hloh, agát…). Improvizovaný plavák si vytvoríme z hocičoho, čo voda nadľahčuje (napr. polystyrén, styrodur, korok, koniec pierka…) S improvizovanými vecami je lov oveľa náročnejší.

100_6926 100_6925

Takýto rybolov je bez rybárskeho lístka a povolenky nezákonný. V súlade so zákonom je tieto veci potrebné si vybaviť.

Lovu zdar.

Loading Facebook Comments ...