Lesné plody Nezaradené Spracovanie lesných plodov Využitie prírody

Význam lesných plodov pre zahraničný obchod

Hodnotiť tento príspevok

Výrobky z lesných plodov sú obľúbené nielen na domácom, ale aj na zahraničnom trhu. Niektoré plody divo rastúcich rastlín majú výborné chuťové vlastnosti, ako napr. maliny, čučoriedky, brusnice. Niektoré zasa, i keď chuťove mimoriadne nevynikajú, obsahujú veľké množstvo niektorých látok, ktoré sú potrebné pre ľudský organizmus. Sú to napríklad šípky a drienky, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu C, takže sú takmer prirodzeným vitamínovým koncentrátom.

Zahraničný trh má záujem aj o čerstvé plody, ako sú čučoriedky, šípky,… ktoré sa do zahraničia z prístupných oblastí vyvážajú. Z ovocných polotovarov sa vyváža najmä malinový sukus, černicová a šípková pulpa, sušené šípky, prípadne dužina. Z hotových výrobkov sú to najmä čučoriedkový a brusnicový kompót.

Na zahraničnom trhu je veľký záujem aj o lesné plody, či už čerstvé alebo spracované na hotové výrobky, prípadne o polotovary. Preto môžme dôsledným poznaním lesných plodín, dôslednejším využívaním a spracúvaním lesného ovocia zvýšiť dodávky nielen na domáci, ale i zahraničný trh.

 

2222

Loading Facebook Comments ...