Fauna Vtáky

Zima sa blíži

Hodnotiť tento príspevok

Ako ste si iste mnohí všimli, leto už dávno prenechalo svoje žezlo jeseni. Tá s ním kraľuje ako sa na správnu jeseň patrí, Rána bývajú hmlisté, inverzia často vydrží takmer do obeda, pár dní nás vítali aj prvé prízemné mrazy a stromom už takmer neostalo žiadne pestro sfarbené lístie.

S príchodom tohto ročného obdobia, si v blízkosti našich príbytkov všímame viac vtáčieho štebotania ako po iné dni. Lastovičky, žltochvosty a mucháriky, ktoré odleteli prečkať zimu do teplých krajín nahradili pinky, stehlíky hýle, glezgy a mnoho ďalších. Tie sa k ľuďom stiahli z lesných oblastí, prípadne (napr. chochláče severské) zo severnejšie položených krajín.  Urobili tak preto, že im to prikazuje určitý vrodený inštinkt. Vedia, že pri ľudských obydliach počas obdobia núdze nájdu potravu, skrýše na prežitie chladných nocí ale aj určitú ochranu. Stretávame sa však aj s druhmi, ktoré sú stále a to napríklad sýkorky či už veľká alebo belasá, vrabce, drozdy a iné.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mnohí ľudia si myslia, že prikrmovať vtáctvo treba začať vtedy, keď napadne prvý sneh. Chcela by som toto tvrdenie vyvrátiť. S prikrmovaním treba začať vtedy, keď začnú chladné noci, ale aj chladné dni. Keď sa zahľadíme, vidíme, že už nelieta hmyz, nechodia chrobáky a tým pádom vtáctvo nemá potravu, ktorou sa živilo celý rok. Vtedy prichádzame na rad my, ľudia. Nemôžeme to brať ako niečo čo robíme nasilu, pretože je to určitá vďaka vtákom za to, že nám na jar a celé leto ochraňovali stromy pred škodcami ako sú napríklad húsenice. Zo začiatku postačí vyvesiť niekde na strom, prípadne na balkón obyčajné kŕmidlo, do ktorého im pár krát za týždeň nasypeme slnečnicu, orechy alebo iné olejnaté semienka. Takto ich prilákame a zvyknú si, že na tom mieste vždy nájdu potravu. Časom aj sami zistíte, ako často treba prikrmovať, podľa toho, ako rýchlo slnečnica z kŕmidla zmizne. Počas zasnežených dní je to rýchlejšie, keď sa oteplí, pomalšie. Preto by som vám chcela pripomenúť, že ten správny čas na začatie prikrmovania sa už začal a tak neváhajte a nejaké to kŕmidlo si zaobstarajte alebo vyrobte, netrvá to dlho a efekt je zaručený.

Foto: Dominika Poláková

Loading Facebook Comments ...